Zdjęcia wraku zatopionego okrętu podwodnego chwytają za serce…

Po pięciodniowych poszukiwaniach na głębokości ponad 800 metrów na Morzu Balijskim odkryto wrak zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego KRI Nanggala.

Nikt nie ocalał z 53-osobowej załogi. Indonezyjska marynarka wojenna będzie musiała zdecydować, ile wysiłku poświęci na zbadanie i uratowanie wraku.

Wstępne badanie zatopionego statku sugeruje, że wrak składa się z trzech części, z oddzielonymi kadłubem i rufą łodzi.

Marynarka Wojenna Indonezji (TNI-AL) opublikowała materiał wideo, zrobiony przez zdalnie sterowany pojazd podwodny należący do marynarki wojennej Singapuru, na którym widać jedną z płetw zamontowanych na rufie łodzi.

Inne zdjęcia mogą przedstawiać fragmenty wnętrza, ale nie jest do końca jasne, z której części łodzi pochodzą.

Odnalezienie argentyńskiej łodzi podwodnej San Juan po zatonięciu w 2017 roku zajęło rok. Odkrycie Nanggala na tak wczesnym etapie poszukiwań sugeruje, że łódź znajdowała się blisko swojej ostatniej zgłoszonej pozycji. Cokolwiek poszło nie tak, prawdopodobnie stało się tak, gdy łódź podwodna nurkowała.

Na tym etapie nie wiadomo, co spowodowało incydent. Przyczyny mogą obejmować awarię materiałową lub mechaniczną prowadzącą do katastrofalnego zalania jednego lub więcej przedziałów. Okręt podwodny nie potrzebuje dużej utraty pływalności, aby stracić kontrolę nad swoją głębokością. Bardzo prawdopodobną przyczyną katastrofy może być także wystąpienie fali wewnętrznej, o której więcej piszemy tutaj.

Tragiczny los KRI Nanggala został przesądzony, gdy przekroczył głębokość, na której jego kadłub i okucia nie były w stanie wytrzymać rosnącego ciśnienia. Nie ma sztywnej i szybkiej wartości określającej dokładną głębokość, na której to się dzieje.

Okręty podwodne, takie jak Nanggala, mają indywidualną bezpieczną głębokość operacyjną wynoszącą co najmniej 260 m. To, co jest znane jako „głębia zgniotu”, będzie czymś znacznie więcej. Jednak ryzyko zawalenia się kadłuba rośnie bardzo szybko wraz ze wzrostem głębokości. Na 800 m Nanggala nie miał szans na przetrwanie w nienaruszonym stanie.

2 thoughts on “Zdjęcia wraku zatopionego okrętu podwodnego chwytają za serce…

  1. Ciekawi mnie Indonezja, wciąż dość mało o niej się pisze. Ten portal fajnie wypełnia lukę . Mam pytanko: Czy polscy podróżnicy-dziennikarze napisali coś o Indonezji? Wiem, że o Bali bardzo interesująco pisał Jerzy Chociłowski, ale to książka sprzed wielu lat. Może zrecenzujecie jakiś tekst? Pozdrowienia !

    1. W 2019 roku ukazała się książka Tadeusza Biedzkiego pt. „Wyspy niepoliczone. Indonezja z bliska”.Wydawnictwo: Bernardinum. O Bali pisała też Beata Pawlikowska. Może ktoś jeszcze podrzuci jakąś lekturkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.