„Na polskiej ziemi rodzą się wspaniali ludzie” – wywiad z Sunu, wokalistą Matta Band

Sunu – jedna z największych gwiazd Indonezji. Wokalista i lider zespołu Matta Band. Napisana przez niego piosenka pt. „Ketahuan” stała się hitem w trzech krajach. Mimo tego, że jest bardzo znany, nie uważa się za lepszego od innych.  Mieszka w Bandungu, stolicy Jawy Zachodniej. Jego pasją jest motoryzacja. Polska nie jest dla niego obojętna. Co sądzi o relacjach polsko-indonezyjskich? Czy lubi muzykę indonezyjską? Ma także radę dla artystów wysoko noszących głowę. Zapraszamy do lektury!

Sunu, jesteś wokalistą i liderem grupy Matta Band, jednego z najpopularniejszych zespołów w Indonezji. Jak określiłbyś swoje uczucia jako powszechnie znanej supergwiazdy w Indonezji?

Dziękuję Bogu za to, co od Niego otrzymałem, lecz tak naprawdę nie czuję się gwiazdą.  Uważam się za zwykłego człowieka, jestem świadom tego, że to wszystko, co otrzymałem, to wielki dar od Boga.  Sednem sprawy jest to, że ja jako człowiek  mogę się tylko starać o to, by nie zmarnować tego, co dostałem, więc nie muszę być zarozumiałym,  ani nie muszę z tego powodu czuć się lepszym od innych.

Polska i Indonezja to dwa kraje, które od zawsze mają ze sobą dobre stosunki. Co myślisz o Polsce?

Wiele wspólnego jest pomiędzy Indonezją i Polską, poczynając od flagi – przecież mamy na nich te same barwy… a także widać to po przyjaźni pomiędzy Szymonem (Szymon Kozłowski, red. nacz. portalu Moja-Indonezja.pl – przyp. red.) i mną (śmiech), ponadto myślę, że na  polskiej ziemi rodzą się wspaniali ludzie

Indonezja kojarzona jest w świecie przede wszystkim z „rajem na ziemi”, bo tak nazywana jest wyspa Bali. Czy według Ciebie turystom wybierającym się do Indonezji powinno wystarczyć odwiedzenie tylko Bali?

Nie…jest wiele pięknych miejsc, np. Jezioro Toba, wyspa Lombok, Menado (Wakatobi) – to tylko niektóre z niesamowitych miejsc.

Podobno zespół Matta Band grał już koncerty w każdym dużym mieście w Indonezji… 

Tak, to prawda.

Oznacza to, że widziałeś przeróżne kultury oraz spotykałeś przedstawicieli wielu grup etnicznych w całej Indonezji… Czy to prawda, że na każdej wyspie kultura  oraz zachowanie ludzi są odmienne?

Zgadza się, lecz maksymą naszego Państwa jest „Bhineka Tunggal Ika” („Jedność w różnorodności” – przyp.red) pomimo tego, że jesteśmy różnymi grupami etnicznymi, wciąż stanowimy jeden naród, jesteśmy Indonezją. Batakowie rzadko okazują ciepło, natomiast mieszkańcy wyspy Jawa są radośni i przyjacielscy.

Wszyscy Indonezyjczycy znają megahit zespołu Matta Band „Ketahuan”, który stał się absolutnym numerem jeden w Indonezji, Malezji oraz Brunei. Czy mógłbyś wytłumaczyć,o czym opowiada jego treść?

Piosenka mówi o zdradzie. O przyłapaniu dziewczyny na zdradzie z przyjacielem jej chłopaka.

Skąd wziął się pomysł na tę piosenkę?

Inspiracją była prawdziwa historia dziewczyny, która spotykała się z przyjacielem swego chłopaka. Jeżeli chodzi o inspiracje do tworzenia piosenek, czasami możemy ją znaleźć w codziennym postępowaniu ludzi. Tak było na przykład z  inspiracją do napisania piosenki „Playboy”. Obserwowałem mego przyjaciela  uzależnionego od piękna kobiet . Spotykając śliczne dziewczyny nie mógł zdecydować się, którą chciałby poznać bliżej.

Piosenki „Ketahuan” oraz „Playboy” już miały swoją premierę w Polsce w jednej z poznańskich rozgłośni radiowych. Bardzo się podobały polskim słuchaczom!

Bardzo miło mi to słyszeć. Cieszę się, że nasza muzyka podoba się Polakom, odpowiada ich gustom. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich w Polsce.

Czy według Ciebie idea utworzenia w Polsce portalu poświęconego Indonezji to dobry pomysł? Czy to może przyczynić się do wzmocnienia relacji  polsko – indonezyjskich?

Uważam, że to jest  bardzo dobry pomysł. Na pewno sprawi, że będziemy się coraz lepiej poznawać.

W Twoim kraju jest bardzo dużo zespołów pop-rockowych. Czy mógłbyś podjąć próbę oceny  ich rozwoju artystycznego?

Według mnie muzyka indonezyjska jest naprawdę fajna. Wielu ludzi w moim kraju rozumie muzykę. Problemem jest to, że wytwórnie muzyczne w Indonezji wolą muzykę, która dobrze się sprzedaje. Oznacza to, że muzycy muszą ograniczać się, nie mogą w pełni oddać tego, co chcieliby przekazać. Tak naprawdę trudno jest generalizować informacje o muzyce, ponieważ jest ona uniwersalna. Różni ludzie mają różne upodobania muzyczne.


Co chciałbyś przekazać  Polakom?

Pragnę powiedzieć to, że przyjaźń jest czymś wspaniałym. Mam głęboką nadzieję, że relacje pomiędzy Polakami i Indonezyjczykami będą wciąż bardzo dobre, czyli takie jakie są obecnie, choć warto by było, aby wzajemna znajomość stawała się wciąż coraz powszechniejsza. Najważniejsze, żeby siebie szanować i doceniać. Przykładem właśnie takich świetnych relacji na pewno może być moja przyjaźń z Tobą. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy braćmi. Możemy współpracować na wielu płaszczyznach. Wiem, że dobrze układa nam się współpraca w dziedzinie kultury oraz nauki.

Jesteś bardzo utalentowany. Umiesz grać na perkusji, gitarze, masz świetny głos, piszesz teksty piosenek nie tylko dla Matta Band, lecz także dla innych artystów. Jesteś znany w kilku krajach, masz wielu oddanych fanów. Ale co najistotniejsze, nie nosisz wysoko głowy, jesteś bardzo przyjacielski, nie uważasz się za człowieka lepszego od innych. W Polsce zdarza się, że artyści nie chcą rozmawiać z przeciętnymi ludźmi… bądź mieć ich za przyjaciół…  Twoja publiczność wynosi ponad 250 milionów ludzi, a ich –  co najwyżej około 38 milionów… Wnioski?

Ludzie, którzy są zarozumiali to ludzie, którzy nie znają siebie. Tacy ludzie nie wiedzą, bądź nie zdają sobie sprawy, że to wszystko mają dzięki pomocy Boga. Oni często zapominają, że stali się sławni także dzięki fanom, zapominają, że mieli okazję stać się gwiazdami ponieważ pomogli im ludzie, którzy znaleźli się wokół nich. Sednem jest to, że nie możemy istnieć bez innych ludzi. Dlaczego zatem  mamy być zarozumiali i zadufani w sobie, skoro tak naprawdę bardzo potrzebujemy innych ludzi. Gdybyśmy sami mieszkali na tej planecie, kto powiedziałbym nam, że jesteśmy świetni,kto wspierałby nas i dla kogo byśmy tworzyli? Jeżeli wszyscy bylibyśmy bogaci i nie byłoby biednych ludzi, kto powiedziałby nam, że jesteśmy bogaci? To jasne. Nie możemy nosić wysoko głowy, ponieważ potrzebujemy pomocy innych osób.  Musimy być świadomi, że koło życia się obraca. Raz jesteśmy na górze, a zapewne kiedyś będziemy na jego dole. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi.

Dziękuję za rozmowę i życzę Tobie wszystkiego dobrego w życiu prywatnym oraz zawodowym.

Dziękuję bardzo. Pozdrawiam Was serdecznie!

Rozmawiał: Szymon Kozłowski