Wyspa Idaman: łódź z 81 uchodźcami wylądowała na bezludnej wyspie po dryfowaniu przez ponad 100 dni na morzu

Medan, Indonezja – Łódź z 81 uchodźcami Rohingya wylądowała na bezludnej wyspie w Indonezji po dryfowaniu przez ponad 100 dni na morzu, co doprowadziło do napiętego sporu z lokalnymi władzami, czy będą mogli wjechać do kraju, czy zostać odesłani.

Mała drewniana łódź została odkryta w piątek wczesnym rankiem na wodach wyspy Idaman u wybrzeży prowincji Aceh, około dwóch godzin drogi od miasta Lhokseumawe, które zwykle służy tylko jako miejsce odpoczynku dla rybaków w okolicy.

„Nasi pracownicy w terenie spotkali się z uchodźcami, którzy powiedzieli, że podróżują od trzech miesięcy” – powiedziała Rima Putra Shah, dyrektor Fundacji Geutanyoë, organizacji pozarządowej, która zapewnia edukację i wsparcie psychospołeczne uchodźcom w Indonezji i Malezji.

„Podróżowali z Indii do Aceh na małej dwusilnikowej, 100-osobowej łodzi” – poinformowała Al Jazeera.

Mówi się, że uchodźcy, w większości kobiety i dzieci, pierwotnie podróżowali z obozów w Bangladeszu na wody u wybrzeży Indii, gdzie ich łódź zepsuła się i została naprawiona przez indyjską straż przybrzeżną, która dostarczyła im zapasy żywności i wody, ale nie pozwoliła im wejść na ląd.

Uważa się również, że indyjska straż przybrzeżna odkryła, że ​​ośmiu z 90 uchodźców, którzy pierwotnie wyruszyli w rejs, zginęło na łodzi.

Uchodźcom odmówiono ponownego wjazdu do Bangladeszu, zmuszając pasażerów do próby dotarcia do Malezji przed zejściem na ląd na wyspie Idaman.

„Oczywiście są w złym stanie, a sama wyspa nie ma żadnych udogodnień i jest pełna komarów” – powiedział Shah.

„Są blisko lądu i czekają na decyzję, czy będą mogli przenieść się do Aceh, czy nie”.

Źródło w Aceh, przemawiając pod warunkiem zachowania anonimowości, biorąc pod uwagę delikatny charakter sytuacji, powiedział Al Jazeerze, że w piątek po południu doszło do impasu, gdy lokalna policja wezwała uchodźców do powrotu na swoją łódź i opuszczenia wód Indonezji, które uchodźcy mieli odmówił.

„Jutro [w sobotę] zdecydują, czy wypchnąć ich z powrotem na morze, czy nie” – dodaje źródło.

Według Shaha decyzję podejmie rząd krajowy w Dżakarcie, przy wsparciu władz lokalnych.

Aceh historycznie wspierał muzułmańskich uchodźców Rohingya osiedlających się w prowincji, która jest również jedynym obszarem w Indonezji, gdzie praktykuje się prawo szariatu.

W czerwcu i wrześniu ubiegłego roku dwie łodzie przewożące 100 i 300 uchodźców Rohingya mogły zejść na ląd i ubiegać się o schronienie po pomocy miejscowych rybaków.

„Zbyt głodni, że zapomnieliśmy własnych imion”

Jedna z dziewczyn, która wylądowała we wrześniu, 18-letnia Gura Amin, była na morzu przez siedem miesięcy po wypłynięciu z Cox’s Bazar w Bangladeszu. Powiedziała Al Jazeerze, że może sobie tylko wyobrazić stan uchodźców na wyspie Idaman.

„Prawie nie mieliśmy nic do jedzenia i byliśmy tak głodni, że czasami zapominaliśmy własnych imion” – powiedziała.

„Do wszystkich moich sióstr i braci Rohingya w Aceh – modlę się za was.”

Amin dodał, że Rohingjowie nie mają innego wyboru, jak tylko podjąć niebezpieczne podróże drogą morską w poszukiwaniu przesiedlenia, po aktach przemocy w Birmie. Setki tysięcy Rohingjów zostało zmuszonych do opuszczenia swoich wiosek w 2017 roku , które zostały zrównane z ziemią po rozprawach wojskowych Myanmaru.

Rosnąca niechęć do przedłużenia schronienia

Jednak kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Tajlandia i Malezja, coraz niechętniej zezwalają uchodźcom Rohingya na wejście na ląd. Oba kraje podały pandemię koronawirusa jako powód, by nie pozwolić uchodźcom na zejście na ląd.

W rezultacie Indonezja stała się jednym z niewielu krajów Azji Południowo-Wschodniej, które umożliwiają schronienie uchodźcom Rohingya, chociaż rząd nie zezwala im na pracę lub przesiedlanie się w kraju na stałe i nie jest sygnatariuszem konwencji dotyczącej uchodźców.

„Postępowanie z uchodźcami Rohingya w Indonezji nadal nie w pełni spełnia międzynarodowe standardy praw człowieka” – powiedział telewizji Al-Jazeera Usman Hamid, dyrektor Amnesty Indonesia.

„Rząd centralny powinien wkroczyć i wesprzeć samorządy lokalne, aby zapewnić podstawowe potrzeby i odpowiednie schronienie dla uchodźców Rohingya. Rząd powinien również zainicjować regionalny dialog na temat konieczności zapewnienia pomocy uchodźcom Rohingya znajdującym się obecnie poza Mjanmą, w tym w Bangladeszu i Malezji, na zasadzie współodpowiedzialności”.

Hamid dodał, że społeczność międzynarodowa powinna również odgrywać większą rolę w ochronie uchodźców poprzez przesiedlenia i inne bezpieczne i legalne strategie, które pozwolą im podróżować do nowego kraju przyjmującego. Uchodźcy Rohingya w Indonezji zostali wcześniej przesiedleni do Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Według Shaha, uchodźcy Rohingya na wyspie Idaman, czekając, aż rząd zdecyduje o ich losie, przebywają w namiotach ratunkowych i otrzymywali żywność, wodę i przekąski od mieszkańców z okolic.

Większość uchodźców Rohingya, którzy przybyli do Aceh w czerwcu i wrześniu 2020 roku, w tym Gura Amin, została w kwietniu przeniesiona do miasta Medan. Posunięcie to jest częścią nowego rządowego planu scentralizowania uchodźców w osiedlach w stolicy prowincji Północnej Sumatry, a nie w Aceh.

Shah powiedziała, że ​​ma nadzieję, że pomoże to w podjęciu przez rząd decyzji o zezwoleniu na lądowanie ostatniej grupie uchodźców.

„Fakt, że obóz jest prawie pusty, oznacza, że ​​może teraz pomieścić wszystkich uchodźców na wyspie” – powiedziała.

„Miejmy nadzieję na najlepsze.”

2 thoughts on “Wyspa Idaman: łódź z 81 uchodźcami wylądowała na bezludnej wyspie po dryfowaniu przez ponad 100 dni na morzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.