Wyspa Bali

Bali zwana jest „Rajską Wyspą”, „Wyspą Tysiąca Świątyń” bądź po prostu „Rajem na Ziemi”. Trudno się nie zgodzić zwłaszcza z tym ostatnim określeniem. Poszukiwacze rajskiej krainy na naszym globie po odwiedzeniu Bali z pewnością nie będą zawiedzeni.
Bali leży w archipelagu Małych Wysp Sundajskich i podzielona jest na osiem regencji. Od Jawy (na zachodzie) oddziela ją Cieśnina Bali a od wyspy Lombok (na wschodzie) – Cieśnina Lombok.

Stolicą Rajskiej Wyspy jest miasto Denpasar. Denpasar zamieszkuje około 897 300 mieszkańców (dane z 2017 r.). Na całej wyspie mieszka około 4 362 000 ludzi (dane z 2019 r.). Stolica Bali była kiedyś centrum starego królestwa Badung.
Powierzchnia Bali to 5 780 km2. Długość wyspy to 150 km (od wschodu na zachód), a szerokość wynosi 80 km (od północy na południe). Znajduje się na niej wiele aktywnych wulkanów. Największym jest Gunung Agung (3 014 m n.p.m.). Balijczycy uważają go za święta górę i nazywają ją „Pępkiem Świata”. Ostatnia eksplozja miała miejsce 17 marca 1963 r. Wtedy to lawa zniszczyła wszystko, co napotkała na swojej drodze. Po tym zdarzeniu ludność odbudowała świątynię Besakih, która znajduje się na zboczu tegoż wulkanu. Świątynia Besakih uważana jest za najświętszą świątynię. Jest także jedną z najstarszych, obecnie ma 1008 lat. Usytuowana jest na wysokości 1000 m n.p.m.
90 % mieszkańców Bali wyznaje hinduizm balijski. Muzułmanie stanowią tylko 5 %. Pozostałe 5 % to katolicy, protestanci oraz buddyści.
Dużą część wyspy porasta las tropikalny. Panuje klimat równikowy wilgotny o średniej temperaturze rocznej 25-27 °C i średnich opadach rocznych 1400-1700 mm. W sierpniu i wrześniu występuje pora sucha. Decydujące znaczenie dla gospodarki tej wyspy ma turystyka. Po zamachu terrorystycznym z 2002 roku, ruch turystyczny drastycznie zmniejszył się. Zamach powtórzył się trzy lata później. Obecnie z roku na rok coraz więcej ludzi odwiedza wyspę.

Bali znane jest w świecie z oryginalnego, charakterystycznego folkloru, architektury, rzeźby, malarstwa, a także muzyki i tańca. Sztuka Bali będąca pod wpływem sztuki hinduskiej charakteryzuje się bogatą roślinną i fantastyczną ornamentyką. Znane jest balijskie złotnictwo i płatnerstwo. Muzyka charakteryzuje się wykorzystaniem instrumentu gamelan. W kulturę wyspy wpisuje się oryginalny teatr cieni wayang kulit. Nieodłącznym elementem kultury są maski. Cechą charakterystyczną masek z Bali są wyłupiaste oczy.

12 października 2002 w mieście Kuta miał miejsce zamach terrorystyczny na dwa kluby nocne przy ul. Legian. W wyniku eksplozji samochodu-pułapki i ataku samobójczego zginęły 202 osoby (88 z nich było Australijczykami, chętnie odwiedzającymi niedaleką Indonezję podczas szczytu sezonu turystycznego), a ponad 200 zostało rannych. Wśród zabitych była polska dziennikarka Beata Pawlak.

Bali to najbardziej znana wyspa w Indonezji, Spektakularne górskie krajobrazy, tropikalne plaże i przyjaźni Balijczycy sprawiają, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Ponieważ tysiące turystów spędza tu wakacje każdego roku, jest wiele rzeczy, które prawdopodobnie wiesz o wyspie. Słynne miejsca do surfowania, popularne miejsca do nurkowania i święte świątynie nie są tajemnicą, a mimo to jest o wiele więcej do odkrycia.


Myśląc o plażach na Bali, prawdopodobnie pomyślisz o białych plażach i czystym, błękitnym morzu. Chociaż wokół wyspy są takie wspaniałe plaże, są też takie z czarnym piaskiem! Weźmy na przykład Lovina Beach, gdzie plaża pokryta jest czarnym piaskiem pochodzącym z ochłodzonej lawy wulkanu Agung. Chociaż zapewne nie o tym myślisz, marząc o tropikalnej plaży, lecz naprawdę warto ją odwiedzić!

Bali zajęła drugie miejsce wśród najlepszych regionów świata w rankingu Lonely Planet 2010 Best of Travel 2010. Ponadto w 2009 roku została uznana przez magazyn Travel & Leisure za najlepszą wyspę świata!

Ze względu na to, że Bali jest popularnym celem turystycznym dla turystów na całym świecie, około 80% jego gospodarki jest związane z turystyką. Od zajęć rekreacyjnych po hotele i restauracje; turystyka to największa branża pod względem dochodów.

Balijski Nowy Rok zaczyna się w ciszy. Pierwszy dzień nowego kalendarza to Hari Nyepi i nikomu nie wolno wychodzić na ulice. Hałas i światło powinny być ograniczone do minimum, a te zasady obowiązują wszystkich przebywających na wyspie, także turystów!

W całej Indonezji mówi się wieloma różnymi językami i dialektami, chociaż oficjalnym językiem tego kraju jest Bahasa Indonesia. Większość mieszkańców Bali mówi 3 językami: balijskim, indonezyjskim i angielskim (ostatni ze względu na turystykę).

Co bardzo ciekawe, na Bali znajdziesz wiele osób o imionach Wayan, Made, Nyoman lub Ketut. W rzeczywistości większość Balijczyków otrzymuje jedno z tych czterech imion, męskie lub żeńskie. Oznacza po prostu „pierworodny”, „drugi urodzony”, „trzeci urodzony” i „czwarty urodzony”. Możesz teraz zapytać: „Jak więc nazwać swoje piąte dziecko?”. Po prostu zacznij od nowa i ponownie nazwij je „Wayan”.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie przenoszą swoje nurkowanie na wyższy poziom i zostają certyfikowanymi płetwonurkami na Bali. Niektórzy mogą traktować to jako wyzwanie, aby zrobić coś nowego, inni robią to, aby podróżować po świecie, do miejsc, w których niewielu było, podczas gdy jeszcze inni robią to tylko po to, aby odhaczyć pole na swojej liście rzeczy do zrobienia. 
Odkrywanie podwodnego życia morskiego jest naprawdę jedną z najlepszych rzeczy w nurkowaniu i tego, na co nurkowie czekają najbardziej. Podwodne życie morskie jest bardzo różnorodne, od mikro stworzeń wielkości twoich paznokci, po największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło, czyli płetwal błękitny. Na Bali można nurkować z żółwiami morskimi, ośmiornicami, rekinami i kolorowymi rybami między rafami. To znacznie więcej niż to, co można dostać przez cały dzień w zoo.

Poniżej mapka Bali z podziałem na regencje:3 thoughts on “Wyspa Bali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.