To jest nieprawdopodobne: ponownie wykorzystywano wymazy z nosa COVID-19 u pasażerów w Indonezji

Policja w Indonezji aresztowała kilku pracowników lokalnej firmy farmaceutycznej za rzekome ułatwienie ponownego użycia wymazów z nosa do testów lotniskowych COVID-19.

Pięć osób pracujących dla państwowej Kimia Farma zostało aresztowanych, donosi CNN . Pracownicy są oskarżeni o mycie i przepakowywanie wymazów z nosa używanych w szybkich testach antygenowych na międzynarodowym lotnisku Kualanamu na północnej Sumatrze.

Policja powiedziała CNN, że uważają, że układ trwał cztery miesiące i mógł dotknąć nawet 10 000 pasażerów, z których każdy zapłacił równowartość 14 dolarów za test. Podczas śledztwa policja znalazła przetworzone waciki bawełniane, opakowania z recyklingu i równowartość około 10 000 dolarów w gotówce.

Indonezja, która wprowadziła związany z wakacjami zakaz podróży krajowych do 17 maja, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, zazwyczaj wymaga, aby wszyscy pasażerowie krajowych linii lotniczych przed wejściem na pokład mieli negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Wielu podróżnych decyduje się na przystąpienie do testu na lotnisku przed wejściem na pokład.

Dwóch prawników zajmujących się prawami człowieka, którzy regularnie podróżowali przez międzynarodowe lotnisko Kualanamu na rozprawy sądowe między grudniem a lutym, planuje pozwać Kimię Farmę, donosi South China Morning Post . „Czuję, że padłem ofiarą poważnego oszustwa” – powiedział gazecie jeden z prawników, Ranto Sibarani.

Sibarani szacuje, że wykonał co najmniej 10 testów na COVID-19 między grudniem a lutym. Opisał to w South China Morning Post jako „okropne doświadczenie, ponieważ przeprowadzili testy zbyt głęboko i nalegali na kilkakrotne wymazanie mi nosa podczas siedzenia”.

Podejrzani są narażeni na wiele zarzutów zgodnie z indonezyjskim prawem dotyczącym zdrowia i ochrony konsumentów, podała CNN .

Według Światowej Organizacji Zdrowia Indonezja zgłosiła prawie 1,7 miliona potwierdzonych przypadków COVID-19 i 46 349 zgonów.

2 thoughts on “To jest nieprawdopodobne: ponownie wykorzystywano wymazy z nosa COVID-19 u pasażerów w Indonezji

  1. Talentem bije każdy Twój wpis i post, twórcze myślenie nie sprawia Ci problemu, to się nazywa intelektualny most, on sprawia wielką radość każdemu odwiedzającemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.