Tanah Airku – miłość do ojczyzny wyrażona muzyką

Tanah Airku to indonezyjska pieśń narodowa autorstwa Ibu Sud. Każdy Indonezyjczyk tę pieśń zna i jest ona nierozerwalnie związana z umiłowaniem do ojczyzny. Już od najmłodszych lat mieszkańcy Indonezji uczą się jej słów, a podczas świąt państwowych jest zawsze emitowana w radiu i w telewizji.

Specjalnie dla portalu Moja-Indonezja.pl zagrał ją na gitarze Mikołaj Kościelak, niezwykle utalentowany muzyk i kompozytor młodego pokolenia osiągający już sukcesy na scenie międzynarodowej.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia „Tanah Airku” w mistrzowskim wykonaniu Mikołaja Kościelaka.

Tekst „Tanah Airku”

Tekst „Tanah Airku” w języku indonezyjskim:Tekst „Tanah Airku” w języku polskim:
Tanah airku tidak kulupakan
’kan terkenang selama hidupku
Biarpun saya pergi jauh
Tidak 'kan hilang dari kalbu
Tanahku yang kucintai
Engkau kuhargai

Walaupun banyak negeri kujalani
yang mahsyur permai dikata orang
Tetapi kampung dan rumahku
Di sanalah ku merasa senang
Tanahku tak kulupakan
Engkau kubanggakan

Tanah airku tidak kulupakan
’kan terkenang selama hidupku
Biarpun saya pergi jauh
Tidak 'kan hilang dari kalbu
Tanahku yang kucintai
Engkau kuhargai
Nie zapomnę swojej ojczyzny,
będę ją wspominał przez całe życie
Nawet jeśli odejdę daleko
Nie zniknie z mojego serca
Moja ziemia, którą kocham 
Ciebie cenię

Chociaż jest wiele krajów, które odwiedzam,
które są słynne z piękna, ludzie mówią
Ale moja wioska i dom
Tam czuję się szczęśliwy
Mojej ojczyzny nie zapomnę
Z ciebie jestem dumny

Nie zapomnę swojej ojczyzny,
będę ją wspominał przez całe życie
Nawet jeśli odejdę daleko
Nie zniknie z mojego serca
Moja ziemia, którą kocham 
Ciebie cenię

„Tanah Airku” is a patriotic Indonesian song, (orginally composed by Ibu Sud) which I discovered some time ago. After first listening to it I was delighted with the beauty of this melody. Therefore, I decided to make my own version for the guitar. My goal was to write this arrangment using rather clear and simple harmonic language (especially in the first part) and simultaneously maintain the exceptional atmosphere and mood of the original. You can listen to the result above. Hopefully, you will enjoy it! 🙂


Mikołaj Kościelak – 18-letni gitarzysta, uczeń OSM im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie Igora Dybizbańskiego. Jest laureatem gitarowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w których najważniejsze osiągnięcia to: I miejsce na XXII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitariada” w Kłodzku (także nagroda specjalna od Marka Pasiecznego za najlepsze wykonanie jego utworu), I miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitara Viva”, I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie „Music Modern” w Odessie.


Oprócz gry na gitarze komponuje utwory przeznaczone na różne składy – od gitary solo po orkiestrę. Jego kompozycje były wykonywane podczas wielu szkolnych koncertów, czy w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Z początkiem roku 2021 (w ramach projektu „Kameralna Filharmonia Funduszu”) skomponował utwory dla kolegów muzyków, uczestników Programu ZDOLNI. W 2020 r. napisał muzykę do spotu, będącego częścią akcji „Życie moim dopalaczem”, przeprowadzanej przez służby policji w poznańskich szkołach.


Mikołaj od 2017 r. jest pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

3 thoughts on “Tanah Airku – miłość do ojczyzny wyrażona muzyką

  1. To jeden z najciekawszych artykułów. Przepiękne wykonanie utworu, pełne niekłamanej ekspresji. Świetnym uzupełnieniem jest zapis nutowy i tekst oryginału wraz z tłumaczeniem. Zaskoczyła mnie niezwykle piękna, liryczna melodia, brzmiąca dość europejsko. Fajnie, że uczucie związania emocjonalnego z ojczyzną łączy ludzi całego świata. A może Pan Mikołaj coś jeszcze nam zagra? Pozdrawiam – nowa fanka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.