Szczęśliwego Nowego Roku Chińskiego! Gong Xi-Fat Cai!

Księżycowy Nowy Rok 2572 w 2021 r., wypada w piątek 12 lutego 2021 r.

Według chińskiej astrologii rok 2021 to rok Metalowego Wołu

Chiński nowy rok rozpocznie się 12 lutego i zakończy 31 stycznia 2022 r.

Dla niektórych osób z chińskiego zodiaku rok 2021 będzie szczęśliwym rokiem i jest idealny do skupienia się zarówno na miłości, jak i przyjaźni.

Chiński Nowy Rok jest hucznie obchodzony w Indonezji, to wielkie święto zwłaszcza dla społeczności chińskich Indonezyjczyków.

Obchody chińskiego Nowego Roku w Indonezji, znane lokalnie jako Imlek, obejmują zwyczaje, wierzenia i zwyczaje przywiezione do Indonezji przez chińskich imigrantów, którzy nadal przestrzegają praktyk przekazanych przez swoich rodziców.

Chociaż Chiński Nowy Rok przez wiele lat nie był świętem narodowym w indonezyjskim kalendarzu, od 2002 r. stał się świętem narodowym, ku uciesze milionów chińskich Indonezyjczyków.

Chiński Nowy Rok to czas okazywania szacunku zmarłym i ponownego spotkania z członkami rodziny. Zmarli krewni są wspominani z wielkim szacunkiem, ponieważ byli odpowiedzialni za położenie podwalin pod fortunę rodziny. Chociaż zwyczaje mogą się różnić na całym archipelagu, a nawet w zależności od rodziny w zależności od pozycji społecznej, wiele zwyczajów lub ich różnych wariantów jest nadal przestrzeganych przez etniczną społeczność chińską w Indonezji.

W skład indonezyjskiej etnicznej społeczności chińskiej wchodzą imigranci z wielu regionów Chin. Na przykład w Pontianak są one wyraźnie różne w porównaniu z tymi z Medan czy nawet z Dżakarty. Każda z tych społeczności imigranckich sprowadziła do Indonezji unikalne tradycje swoich rodzinnych miast. Ta różnorodność pochodzenia wyjaśnia różnorodność w sposobie obchodzenia Chińskiego Nowego Roku przez społeczności na całym archipelagu indonezyjskim.

Istnieje kilka teorii na temat początków Chińskiego Nowego Roku. Chiński kalendarz oparty jest na połączeniu ruchów księżyca i słońca. Każdy rok księżycowy jest reprezentowany przez jedno z 12 zwierząt. Ten kalendarz jest również nazywany chińskim zodiakiem. Obecny chiński kalendarz księżycowy został opracowany za panowania dynastii Tang (618-907), z cyklem księżycowym trwającym 29,5 dnia. Chińczycy dodają dodatkowy miesiąc raz na dwa do trzech lat, aby skompensować różnice między kalendarzem księżycowym a ruchami słońca, podobnie jak dodanie dodatkowego dnia w roku przestępnym. Dlatego Chiński Nowy Rok każdego roku przypada w inny dzień.

Obchody rozpoczynają się nowiu w pierwszy dzień roku i kończą w pełni księżyca 15 dni później. Czasami jest również nazywany Świętem Wiosny lub „Początkiem wiosny”. Chociaż Księżycowy Nowy Rok jest znany jako Chiński Nowy Rok, tak naprawdę obchodzony jest także przez innych, poza Chińczykami.

Słowo „Nian” oznaczające w języku chińskim „rok” to także imię potwora, który polował na ludzi w noc poprzedzającą początek Nowego Roku. Popularny mit opisuje Niana jako mającego duże usta, zdolne do połykania ludzi w całości. Wszyscy wieśniacy w Chinach bali się potwora Nian. Pewnego dnia starzec stanął przed Nianem i powiedział: „Słyszałem, że jesteś w stanie pożreć wszystkich ludzi, ale nie są oni dla ciebie godnymi przeciwnikami. Powinieneś połykać inne drapieżne bestie ”. Potwór posłuchał rady starca. Przestał nękać wieśniaków i zamiast tego podążył za innymi drapieżnymi bestiami, zmuszając ich do wycofania się do lasu w obawie przed Nianem.

Stary człowiek okazał się nieśmiertelnym bogiem. Zanim odszedł, poinstruował ludzi, aby pod koniec roku zawiesili na oknach i drzwiach czerwoną papierową dekorację, aby odstraszyć Niana przed powrotem, ponieważ czerwony to kolor, którego obawiał się on najbardziej. Od tego czasu tradycja odstraszania Nian była kontynuowana w chińskich społecznościach na całym świecie. Uważa się również, że odpalenie petard odstrasza Niana. Chociaż wielu etnicznych Chińczyków w Indonezji mogło zapomnieć o pochodzeniu tych zwyczajów, nadal obchodzą to święto czerwonymi dekoracjami na swoich domach i używają petard, aby zwiększyć emocje związane z obchodami.

W okresie świątecznym często wymienia się prezenty, więc wielu etnicznych Chińczyków wpada w szał zakupów, przygotowując się do wymieniania między sobą prezentów. Dar i jego wartość zależą od statusu społecznego ofiarującego i odbiorcy. Kosztowne lub egzotyczne potrawy lub specjalnie przygotowane potrawy o symbolicznym znaczeniu to powszechne prezenty.

Kwiaty są również uważane za pozytywny prezent, ponieważ rozjaśniają dom obdarowanej osoby. Chińczycy wiedzą, że bez kwiatów nie byłoby owoców, dlatego bardzo ważne jest, aby w okresie świątecznym mieć w domu kwiaty i dekoracje kwiatowe. Uważa się, że kwiaty są symbolami odrodzenia się przyrody i są ściśle związane z przesądami i pragnieniem szczęścia w nadchodzącym roku. Kwitnące rośliny są również symbolem ponownego narodzenia i nowego wzrostu. Małe mandarynki lub pomarańczowe drzewka symbolizujące obfite szczęście oraz białe Jonquils lub Narchssus to ulubione prezenty chińskiej społeczności w Indonezji.

Zgodnie z tradycją, rodziny podczas uroczystości powinny nosić nowe ubrania. Chińczycy wierzą, że wygląd i postawa osoby w Nowy Rok nadaje ton całemu nadchodzącemu rokowi. Ludzie często wybierają ubrania w kolorze czerwonym, w jasnym i radosnym kolorze, który zapewni noszącemu świetlaną przyszłość.

Karty chińskiego Nowego Roku wysyłane są do członków rodziny, którzy mieszkają daleko i nie mogą dołączyć do tradycyjnego spotkania rodzinnego. Karty są przeważnie czerwone i przedstawiają znak zodiaku zwierząt nadchodzącego roku, złote monety lub pieniądze, kwiaty wiśni lub ryby, z których wszystkie są przedmiotami symbolizującymi szczęście i fortunę.

Jedzenie

Indonezyjscy Chińczycy, których przodkowie pochodzą z Szanghaju, podają kluski ze skorupkami jajek. Uważa się, że wyglądają jak sztabki złota, a szklany makaron przypomina srebrne łańcuszki, dzięki czemu zyskuje miejsce na świątecznym posiłku. Kiełki fasoli to kolejny ulubiony produkt. Mówi się, że przypominają tradycyjny, podobny do berła obiekt artystyczny zwany „ruyi”, co oznacza „do syta”, symbolizujący wspaniały sposób na rozpoczęcie Nowego Roku. Słowo określające wodorosty z czarnego mchu brzmi podobnie do słowa oznaczającego „bogactwo”. Uważa się, że nasiona lotosu oznaczają posiadanie wielu męskich potomków, co jest bardzo pożądane w chińskiej rodzinie. Kurczak jest uważany za symbol dobrobytu. Jednak kurczak powinien mieć głowę, ogon i nogi, aby symbolizować pełnię.

Chińczycy pochodzenia etnicznego, którzy przybyli do Indonezji z północnej części Chin, podają „jiaozi”, czyli pierogi z mięsem. Wymowa tego słowa brzmi jak słowo oznaczające „spotkanie ostatniej godziny starego roku z pierwszą godziną nowego”. W południowych regionach Chin „nian gao” jest ważną częścią uroczystości. Indonezyjscy Chińczycy z tych regionów podają ten słodki pudding ryżowy na swoje noworoczne uroczystości. Innym popularnym przysmakiem jest „Zong zi”, kleisty ryż zawinięty w liście trzciny. Niektórzy celebranci umieszczają za drzwiami łodygi trzciny cukrowej, ponieważ wysokość i budowa słodkich łodyg reprezentują rodzinę.

Większość rodzin budzi się wcześnie w Nowy Rok, ponieważ uważa się, że późne spanie spowoduje lenistwo w nadchodzącym roku. Bardzo ważne jest, aby w tym dniu wyglądać jak najlepiej, ponieważ nie tylko spotkasz wielu członków rodziny i gości, ale także dlatego, że Twój wygląd i postawa odzwierciedlają nadchodzący rok. Wszyscy starają się nosić nowe ubrania, które są przeważnie czerwone. Pierwsza osoba, którą spotykamy i pierwsze usłyszane słowa są znaczące, co się stanie w nadchodzącym roku. 

Tak więc dzieci swoim rodzicom i życzą im „Gong Xi Fa Cai”, co oznacza „Życzę powodzenia”. Rodzice dają swoim dzieciom ang pao, małą czerwoną kopertę zawierającą pieniądze. Ang pao jest również przekazywana dzieciom bliskich krewnych i niezamężnym członkom rodziny, którzy złożyli starszemu życzenia szczęśliwego Nowego Roku. Kiedy jesteś żonaty, jesteś uważany za dającego ang pao i już sam go nie otrzymujesz. Pechem jestw witać kogokolwiek w sypialni, więc wszyscy, nawet chorzy, powinni się ubrać i usiąść w salonie.

Chociaż Chińczycy chcą ładnie wyglądać w Nowy Rok, mycie włosów w tym dniu jest uważane za pechowe, ponieważ zmyje to szczęście. W związku z tym w sylwestra salony fryzjerskie są niezwykle ruchliwe, a niektóre salony w Indonezji podwajają ceny. Klienci muszą płacić zawyżone ceny, a fryzjerzy również oczekują ang pao. W indonezyjskich salonach z dużą chińską klientelą praktyka ta może trwać przez całe 15-dniowe świętowanie.

Po przekazaniu pozdrowień z okazji Nowego Roku najbliższym członkom rodziny, wszyscy udają się do domu najstarszego członka rodziny. Rodziny pielęgnujące tradycje mogą nawet skonsultować się z chińskim Almanach, aby określić najlepszy czas na wizytę, a nawet kierunek, w którym powinny opuścić dom.

Nowy Rok obfituje w spotkania rodzinne. Podczas gdy zwykle obchodzi się go w gronie najbliższej rodziny, warto także odwiedzić sąsiadów i dalekich krewnych. Zgodnie z tradycją ludzie sprawdzają rodzinę i sąsiadów, aby upewnić się, że zły potwór Nian ich nie pożarł. Przesądy głoszą, że kobiety nie powinny wychodzić z wizytą pierwszego dnia po Nowym Roku, ponieważ może im towarzyszyć nieszczęście w domu. W niektórych rejonach drugi dzień to dzień, w którym żony udają się do domu swoich rodziców, zabierając ich dzieci do dziadków. W Indonezji odwiedzanie rodziny i przyjaciół jest bardziej wyrazem szacunku niż wiary w potwora. Większość Chińczyków z Indonezji spędza cały dzień jeżdżąc po okolicy, aby odwiedzić członków rodziny; wizyty te są wyrazem szacunku, który jest wysoko ceniony w społeczności chińskiej. Jeśli nie możesz odwiedzić wszystkich osób, które chcesz zobaczyć w ciągu jednego dnia, możesz odwiedzić je w dowolnym momencie w ciągu najbliższych 15 dni.

Podczas gdy zwyczaje noworoczne różnią się w różnych społecznościach chińskiej Indonezji na archipelagu indonezyjskim, duch obchodów chińskiego Nowego Roku jest taki sam: szczere życzenie pokoju, szczęścia i pomyślności dla członków rodziny i przyjaciół.

Hotele w głównych miastach Indonezji zazwyczaj oferują w okresie świątecznym specjalne posiłki związane z chińskim Nowym Rokiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.