Święto Galungan i Kuningan na Bali – coś niesamowitego!

Galungan to święto obchodzone na Bali w Indonezji. Świętuje zwycięstwo dharmy nad adharmą (dobra nad złem). To czas, kiedy duchy przodków zmarłych krewnych na Bali odwiedzają Ziemię. Kuningan oznacza ostatni dzień święta Galungan. Każda wioska na Bali świętuje Galungan i Kuningan, a odwiedzający są mile widziani.

Uważa się, że podczas Galungan duchy zmarłych krewnych wracają do swoich dawnych domów. Obowiązkiem mieszkańców Bali jest bycie gościnnym i gościnnym dla swoich przodków poprzez modlitwy i ofiary składane w ich domach. Galungan to wielkie, radosne święto, podczas którego ludzie łączą się z Bogiem, jedzą dużo balijskiego jedzenia i ubierają się w tradycyjne stroje, aby odwiedzić świątynie i ich rodziny.
Rodziny spotykają się, aby przygotować się na Galungan i Kuningan, przygotowując „Penjor”, czyli zakrzywiony bambusowy słupek ozdobiony liśćmi kokosa. Jest symbolem dobrobytu. Uważa się również, że Penjor może wyleczyć chorobę. Na końcu słupa zwykle znajduje się mała kapliczka z ofiarami. Okazuje to szacunek Bogu.

Podczas Galungan, Penjor zdobi ulice na całym Bali. Ludzie odwiedzają swoje rodziny i swoją wiejską świątynię, składając ofiary przodkom rodziny i Bogu.

Kuningan oznacza ostatni dzień święta Galungan. To wtedy przodkowie wracają do nieba po dziesięciu dniach na ziemi.

Daty Galungan i Kuningan każdego roku są określane przez 210-dniowy kalendarz pawukon. W 2021 roku Galungan obchodzony jest 14 kwietnia i 10 listopada. Kuningan obchodzony jest dziesięć dni po Galungan, więc przypada na 24 kwietnia i 20 listopada 2021 roku.

Legenda o Hari Raya Galungan

Jak ze wszystkimi dobrymi balijskimi ceremoniami, wiąże się i z tym mit lub historia. W epoce imperium Majapahit, w większości hinduskiego imperium, balijski król znany jako Mayadenawa zaprzeczył hinduizmowi na swoich ziemiach. Był silnym i potężnym królem, nawet armia Majapahit nie mogła go zdetronizować. 

Stoczono bitwy, a potężny Mayadenawa wygrywał. Tak było do czasu, gdy hinduski bóg Indra (bóg piorunów, błyskawic i deszczu) wziął na siebie udział w walce. Lord Indra zstąpił z nieba i walczył z królem i jego armią w Tampaksiring, Gianyar – co jest w rzeczywistości początkiem historii całego obszaru, ale to już inna historia! 

Oczywiście zwyciężył potężny Bóg. W ten sposób wojska hinduskie świętowały zwycięstwo Indry (dharmy) nad królem Mayadenawa (adharma) jako Dzień Galungan – zejście Indry na Ziemię było również symbolem innych duchów zstępujących tego samego dnia. 

Uroczystości Galungan

W przeddzień Galungan, Penampahan Galungan , zwierzęta są składane w ofierze jako specjalne ofiary, które mają na celu pozbycie się negatywności zarówno w bhuana agung (środowisku indywidualnej istoty ludzkiej), jak i bhuana alit (wewnętrznym świecie indywidualnej istoty ludzkiej). Mięso jest następnie przygotowywane i gotowane do tradycyjnych dań balijskich, takich jak lawar, babi guling i satay. Balijczycy, zwłaszcza dzieci, nie mogą się doczekać Penampahan Galungan, ponieważ jest to typowy dzień rodzinnej imprezy z mnóstwem pysznych potraw.

Uważa się również, że w dniu Penampahana Galungana Kala-tiganing Galungan lub Sang Kala Tiga w kształcie Sang Bhuta Amangkurat schodzi po raz trzeci i ostatni na ziemię, aby kusić ludzkość do adharmy (zła).

Każda świątynia i kapliczka oraz wszystkie rogi ulic będą prawdopodobnie zajęte przez wiernych w dniu Galungan, co czyni go naprawdę niesamowitą kulturalną wizytówką, której można być świadkiem. Atmosfera żyje: powiewy kadzidła w powietrzu niosą w sobie zapach oddania jeszcze przed świtem. W ten wyjątkowy dzień wszyscy wychodzą na zewnątrz w swoim tradycyjnym balijskim stylu, aby się modlić.

Dzień po Galungan czyli Manisan Galungan, ludzie odwiedzą swoje rodziny, a 10 dni później nastąpi koniec „sezonu” Galungan zwanego Kuningan , w którym duchy powrócą do krainy „tam na górze”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.