Pożar promu w Indonezji. Około 300 osób uratowanych.

Prom KM Karya Indah zmierzał do Sanany, odległego portu w północno-wschodniej części archipelagu indonezyjskiego, kiedy stanął w płomieniach. Krótko po wypłynięciu prom zapalił się, zmuszając pasażerów i załogę do skoku do morza, aby się ratować. Brak informacji o ofiarach. „Na pokładzie było 275 osób, 274 zostało bezpiecznie ewakuowanych” – powiedział w niedzielę w rozmowie z Kompas TV Muhammad Arafah, szef lokalnego zespołu poszukiwawczo-ratowniczego. „Jedna osoba, 43-letni mężczyzna, wciąż jest poszukiwana”. Dodał, że co najmniej 35 pasażerów to dzieci.

Dziesiątki ratowników wciąż przeczesują teren w poszukiwaniu zaginionej osoby. Zdjęcia udostępnione przez agencję poszukiwawczo-ratowniczą (BASARNAS) ukazują duży prom otoczony gęstym, ciemnym dymem, podczas gdy pasażerowie w kamizelkach ratunkowych byli ratowani przez tratwy. Kilkunastu członków załogi zostało zatrzymanych i przesłuchanych przez lokalną policję w celu ustalenia przyczyny pożaru.

Wypadki morskie są powszechne w Indonezji ze względu na niskie standardy bezpieczeństwa. Jednak promy pasażerskie są szeroko wykorzystywane do transportu na archipelagu około 17 000 wysp. W 2019 roku 21 osób zginęło, gdy przeładowany prom zatonął na wzburzonym morzu u północnego wybrzeża Jawy. W 2018 roku około 160 osób utonęło, gdy indonezyjski prom zatonął w głębinach jednego z najgłębszych jezior świata na Sumatrze. Szacuje się, że ponad 300 osób utonęło w 2009 roku, kiedy prom zatonął między Sulawesi a Borneo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.