PILNE: Znaleziono szczątki indonezyjskiej łodzi podwodnej. Koniec nadziei. 53 osoby nie żyją, dramat na wodach Morza Balijskiego.

To koniec. Koniec nadziei na odnalezienie indonezyjskiej łodzi podwodnej. Szczątki znaleziono głęboko w Morzu Balijskim, co potwierdza obawy, że statek zatonął i pękł – powiedział w sobotę admirał Yudo Margono, szef sztabu marynarki.

Okręt podwodny KRI Nanggala-402 zniknął bez śladu wczesną środę u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Bali, biorąc udział w ćwiczeniach torpedowych. Sygnały alarmowe do statku po tym, jak nie nawiązał kontaktu, pozostały bez odpowiedzi.

Wśród szczątków, które odkryto w sobotę, znajdowały się przedmioty z wnętrza łodzi podwodnej, takie jak gąbki, butelka ze smarem i przedmioty używane do modlitwy. – Nie znaleziono ciał członków załogi – powiedział admirał Yudo.

  • Odzyskane szczątki wskazują, że jakiś rodzaj ciśnienia spowodował zatopienie statku
  • Wśród znalezionych obiektów jest butelka smaru do smarowania peryskopu oraz urządzenie chroniące torpedę 
  • Skanery wykryły, że  łódź podwodna  znajdowała się  około 850 metrów pod wodą, znacznie poza granicami możliwymi do przeżycia  
  • Nie można było określić stanu 53 członków załogi na pokładzie

Szczątki znaleziono na głębokości około 850 metrów, znacznie poniżej poziomu określanego jako „głębokość zgniotu”. Na tej głębokości nawet stalowy kadłub łodzi podwodnej prawie na pewno pęknie pod wpływem ciśnienia. Odzyskane przedmioty nie mogły pochodzić z innego statku. 

Ekipy poszukiwawcze z kilku krajów, wraz z indonezyjską marynarką wojenną, przeszukiwały wody na północ od Bali przez wiele dni . Czas był najważniejszy, ponieważ powietrze do oddychania z łodzi mogło się wyczerpać już w sobotę rano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.