PILNE: Silne trzęsienie ziemi w Indonezji o skali 7,5 M na Południowym Sulawesi

Trzęsienie ziemi o sile 7,5 M wstrząsnęło obszarem Lanrantuka, Flores. Ziemia zatrzęsła się na Południowym Sulawesi. Najnowsze informacje dotyczące wczesnego ostrzeżenia o tsunami zostały cofnięte. Brak informacji o ofiarach, jedna osoba została ranna.

Wstrząsy spowodowane trzęsieniem ziemi były odczuwalne w mieście Makassar, dystrykcie Selayar, Bantaeng i Barru. Ludzie wyglądali na spanikowanych i natychmiast wybiegali z domów i budynków.

„Wybiegliśmy z hotelu, ponieważ wibracje były tak silne. Zajęło to około minuty” – powiedział Erwin, mieszkaniec Makassar, który był w hotelu Claro, kiedy incydent miał miejsce we wtorek, 14 grudnia 2021 r.

Wiadomo, że z powodu trzęsienia ziemi Agencja Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki ( BMKG ) wydała w wielu prowincjach wczesne ostrzeżenia o tsunami. Jeden z nich wydany został dla Sulawesi Południowego.

Szef Regionu IV BMKG Makassar Darmawan powiedział, że trzęsienie ziemi o sile 7,5 magnitudo miało miejsce w rejonie Larantuka na Flores. To trzęsienie ziemi o głębokości 12 km dotknęło Południowe Sulawesi, w tym Selayar.

„Gdy tylko wejdziemy w stan alarmowy, prosimy lokalne władze o zwrócenie uwagi i natychmiastowe skierowanie społeczności do ewakuacji” – powiedział Darmawan we wtorek 14 grudnia 2021 r.

Oprócz Południowego Sulawesi, BMKG nadało również status alarmowy dla 14 regionów i sześciu obszarów w Maluku, Północnym Sulawesi i NTT. W przypadku obszarów alarmowych ludzie proszeni są o trzymanie się z dala od plaż i brzegów rzek.

Darmawan poprosił opinię publiczną o zachowanie spokoju i monitorowanie rozwoju informacji przez BMKG, które będą prowadzone w dowolnym momencie. Społeczności na całym wybrzeżu są również proszone o ewakuację w pierwszej kolejności.

Według raportu BMKG, Flores zostało wstrząśnięte dwoma trzęsieniami ziemi w ciągu 10 minut. Pierwsze trzęsienie o sile 7,5 magnitudo, a drugie o sile 7,4 magnitudo na głębokości 10 km.

Ostrzeżenie o tsunami zniesiono po około dwóch godzinach.

Według US Geological Survey, trzęsienie uderzyło na głębokości 18,5 km (11,5 mil) pod powierzchnią morza. Jego epicentrum znajdowało się 112 km (74 mil) na północ od miasta Maumere, drugiego co do wielkości na wyspie w prowincji East Nusa Tenggara.

„Byłem w terenie. Ludzie uciekali w panice. Nadal… się boję” – powiedział agencji informacyjnej AFP Nuraini, mieszkaniec wyspy Adonara.

„To było jak fala, w górę i w dół” – powiedział agencji Reuters Zacharias Gentana Keranz, mieszkaniec miasta Larantuka.

Filmy dostarczone przez biuro gubernatora we wschodniej Nusa Tenggara ukazywały ludzi krzyczących, którzy zbierali się na ulicy, podczas gdy ziemia się trzęsła.

Inny film dostarczony przez to samo źródło wykazał niewielki wzrost poziomu wody w jednym obszarze przybrzeżnym w prowincji, ale nie zgłoszono żadnego poważnego tsunami.

3 thoughts on “PILNE: Silne trzęsienie ziemi w Indonezji o skali 7,5 M na Południowym Sulawesi

  1. Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

  2. Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne „mosty”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.