Koronawirus w Indonezji: sytuacja jest dramatyczna

Rząd Indonezji nakazał producentom traktować priorytetowo tlen medyczny w obliczu fali Covid i niedoboru tlenu w wielu miastach.
Szpitale twierdzą, że prawie wyczerpały zapasy, a jeden donosi, że 63 pacjentów zmarło w wyniku niedoboru tlenu.

We wtorek, 6. lipca 2021, Szymon Kozłowski redaktor naczelny portalu Moja-Indonezja.pl, był gościem audycji nadawanej na żywo w Radio TOK FM. Tematem rozmowy była bieżąca sytuacja COVID-19 w Indonezji. Poniżej możecie Państwo odsłuchać rozmowy w formie podcastu.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/108373,Sytuacja-Indonezji-jest-krytyczna-Zachorowania-wsrod-dzieci

Zapraszamy do wysłuchania!

Zwiększona liczba podróży i wysoce zaraźliwy wariant Delta zaostrzyły kryzys.

Indonezja miała najgorsze wskaźniki epidemiczne COVID-19 w Azji Południowo-Wschodniej, z około 2,3 milionami pozytywnych przypadków i ponad 60 000 zgonów.
Eksperci ostrzegają jednak, że ogólne liczby są potencjalnie znacznie wyższe z powodu bardzo nieodpowiednich testów poza stolicą Dżakarty.

W poniedziałek dwa szpitale w mieście Bandung ogłosiły, że zabrakło im tlenu i muszą odrzucić nowych pacjentów szukających pomocy w nagłych wypadkach.

W weekend służby ratunkowe i oddziały intensywnej terapii szpitali publicznych w miastach Bandung, Surakarta i Pamekasan poinformowały, że zmagają się z napływem osób ubiegających się o przyjęcie, a niektórzy muszą odmawiać pacjentów. Inni rozbili namioty na zewnątrz. „To sytuacja przypominająca wojnę” – powiedziała indonezyjskiemu serwisowi BBC kobieta szukająca leczenia dla swojej starszej matki. Jej matka została po raz pierwszy została nieprzyjęta w szpitalu, w którym zabrakło łóżek, i tylko w innym mogła zostać przyjęta do prowizorycznego namiotu.
W Regionalnym Szpitalu Ogólnym (RSUD) w Bandung od 2 lipca izba przyjęć została zamknięta dla pacjentów z Covid, czego jednym z powodów był brak tlenu.
„Cztery dni temu brakowało dostaw tlenu od dystrybutorów i sprzedawców” – powiedział w weekend BBC szef szpitala Mulyadi. „Więc cztery dni temu starałem się, aby wykorzystanie tlenu było bardziej wydajne”.

Dodał, że producenci walczą o zaspokojenie zwiększonego popytu ze strony szpitali.

„Każdego dnia przychodzi wiele osób, od 10 do 15 pacjentów z Covid-19, jest wiele kolejek” – powiedział BBC lekarz Syaiful Hidayat ze szpitala Smart Pamekasan.

Specjalista od pulmonologii mówi, że początkowo ustawili namiot ratunkowy dla pacjentów z Covid, ale później zostali zmuszeni do odejścia od niektórych pacjentów.

Urzędniczka ministerstwa zdrowia Siti Nadia Tarmizi powiedziała, że ​​poprosili przemysł gazowy o zwiększenie produkcji tlenu medycznego i zaapelowali do ludzi, aby nie gromadzili zapasów.

„Mamy nadzieję, że ludzie nie będą zaopatrywać się w tlen” – powiedziała, dodając, że to tylko pogorszy niedobór innych.

Jej komentarze pojawiają się, gdy ludzie próbują prywatnie zabezpieczyć butle tlenowe do leczenia pacjentów w domu.

Trudno o nowe butle i wkłady, a ceny podwoiły się z powodu dużego popytu.

W Dżakarcie dzienna liczba pogrzebów zgodnie z protokołami Covid wzrosła 10-krotnie od początku maja, poinformował w niedzielę rząd.

Istnieje również duża liczba infekcji i zgonów wśród pracowników służby zdrowia w kraju, mimo że większość z nich jest zaszczepiona.

Kraj opiera się głównie na chińskich szczepach Sinovac, a eksperci rozważają teraz podanie trzeciej dawki w celu zwiększenia skuteczności przeciwko nowemu wariantowi Delta.

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca poinformowała w zeszłym tygodniu, że kraj „jest na krawędzi katastrofy Covid-19”.

Tymczasem od wtorku Indonezja zmieni zasady wjazdu dla zagranicznych gości, zezwalając tylko na w pełni zaszczepione osoby, które wykażą negatywny wynik testu na Covid, podały władze.

Przybywający goście nadal będą musieli spędzić osiem dni w kwarantannie po przybyciu.

Co najmniej 33 osoby zmarły w szpitalu w Yogyakarcie, gdy zapasy się skończyły w weekend.
W poniedziałek Indonezja zgłosiła 29 745 nowych infekcji i 558 zgonów, co jest codziennymi rekordami, po tym, jak w zeszłym tygodniu rząd zarządził nowe ograniczenia wirusów w ciężko dotkniętej stolicy, Dżakarcie, na Jawie i na wakacyjnej wyspie Bali.

Bambang Harymurti, analityk spraw publicznych w Dżakarcie, powiedział Al Jazeer’ze, że ​​sytuacja w terenie się pogarsza.

„Jeśli się rozejrzysz, wiele szpitali jest albo zamkniętych, ponieważ są tak przepełnione, że nie przyjmują już więcej pacjentów, i proszą ludzi o oddawanie tlenu. Rząd prosi ludzi, aby nie kupowali tlenu, ponieważ szpitale go potrzebują” – powiedział.

„W rzeczywistości władze powiedziały, że policja może być zmuszona do nalotu na wiele miejsc do czwartku, jeśli sytuacja, w której ludzie będą ustawiać się w kolejce po tlen i niezbędne lekarstwa, [kontynuuje się]. Ceny leków są teraz niebotycznie wysokie”.

Czwarty pod względem zaludnienia kraj świata odnotował ponad czterokrotny wzrost liczby spraw w ciągu niecałego miesiąca

Jednak powszechnie uważa się, że liczba ta jest poważnym niedoliczeniem z powodu niskich testów i słabych środków śledzenia.

Przytłoczony system opieki zdrowotnej w Indonezji balansuje na krawędzi upadku, gdy zatłoczone szpitale odrzucają pacjentów, zmuszając zdesperowane rodziny do szukania zbiorników z tlenem do leczenia chorych i umierających w domu.

Codzienne pochówki COVID w Dżakarcie wzrosły od maja dziesięciokrotnie, a pacjenci coraz częściej umierają w odosobnieniu w domu.

Niezależna grupa danych wirusów LaporCOVID poinformowała, że ​​co najmniej 269 osób w 10 prowincjach zmarło podczas samoizolacji. Agencja zdrowia w Dżakarcie poinformowała, że ​​w sam piątek w domu zmarło 45 osób.

Nie ma oficjalnych krajowych statystyk dotyczących liczby zgonów z powodu COVID w domu.

Źródło: BBC, Al Jazeera

2 thoughts on “Koronawirus w Indonezji: sytuacja jest dramatyczna

  1. Jak Indonezja wielka i szeroka koniec już z bezobjawową chorobą- bo głównym objawem corna wirusa jest tu wytrzeszcz oczu ludzi patrzących w ekran na te zakłamane informacje i zdjęcia fikcyjnych akcji. Warto nadmienić, że w tym biednym kraju obywatele mają odpłatną służbę zdrowia, toteż szpitale jak zwykle świecą pustkami. Życie toczy się normalnie, gdyby nie przymus szczepienny: aby móc przemieszczać się między miastami czy pójść do pracy państwowej, ludzie muszą przyjąć szczepionkę.

  2. Gdyby ktoś z gości tego portalu był zainteresowany faktami na temat „dramatycznej” sytuacji w Indonezji, to zapraszam na grupę fb Sumatra ze świeżymi fimikami z tego indonezyjskiego frontu. Jestem nieskorumpowana dziennikarka mieszkającą na jednej z wysp tego cudnego olbrzymiego archpelagu i zapewniam, że nie jest to wyspa bezludna, nawet jakby tutaj pisano, że przeżyły tylko orangutany, to będę się do ich populacji wliczać, a nawet relacje na żywo słać, w trosce o rzetelność informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.