Idul Fitri – wielkie święto w Indonezji

Idul Fitri znane też w świecie muzułmańskim jako Eid-al-Fitr, Id al-Fitr, Eid ul-Fitr, Id-Ul-Fitr lub Eid to pierwszy dzień islamskiego miesiąca Shawwal. To koniec Ramadanu, który jest miesiącem postu i modlitwy. Wielu muzułmanów uczestniczy w wspólnych modlitwach, słucha khutba (kazania) i udziela zakat al-fitr (dobroczynność w formie jedzenia) podczas Idul Fitri.
W Indonezji jest to wielkie święto, które jest świętem państwowym. W tym kraju większość społeczeństwa stanowią wyznawcy tej właśnie religii.

Wielu muzułmanów uczestniczy we wspólnych modlitwach i wysłuchuje khutby czyli kazania pierwszego dnia miesiąca Shawwal. Te modlitwy odbywają się w meczetach, często także na zewnątrz lub w dużych miejscach, takich jak areny sportowe. Wielu muzułmanów w Indonezji daleko podróżuje, aby uczestniczyć w tych uroczystościach. Niektóre społeczności organizują tego dnia różne uroczystości, takie jak wspólne posiłki lub imprezy dla dzieci.

Jeśli muzułmanin nie podał zakat al-fitr w czasie Ramadanu, może to zrobić w Idul Fitri. Zakat al-fitr jest formą dobroczynności składającą się z pewnej ilości żywności, takiej jak jęczmień, daktyle, rodzynki lub mąka pszenna, lub jej pieniężnego odpowiednika przekazywanego biednym. Wielu muzułmanów może również przygotowywać świąteczne posiłki, aby dzielić się nimi, nosić nowe ubrania, odwiedzać krewnych i dawać dzieciom prezenty lub słodycze. Można również wysyłać karty, często zawierające słowa „Eid Mubbarak” (błogosławiony Eid).

W Indonezji jest to czas, kiedy muzułmanie odwiedzają swoją rodzinę i przyjaciół, prosząc o przebaczenie za wszelkie zło, jakie popełnili w poprzednim roku. Wyrażają to życzenie wyrażeniem „Minal Aidin Wal Faidzin” lub „Mohon Maaf Lahir dan Batin”, co oznacza „przebacz mi z głębi serca moje winy w minionym roku”.

W tym roku Idul Fitri przypadł na 13-14 maja 2021 roku.

W Indonezji Lebaran jest obchodzony z wielką radością i świętem, aby uczcić pomyślne zakończenie miesiąca postu. Rodzina i przyjaciele gotują tradycyjne potrawy, noszą nowe ubrania, dzieci otrzymują prezenty w postaci pieniędzy i odwiedzają parki rekreacyjne.

Chociaż tradycyjnie dzień Idul Fitri zaczyna się od masowych spotkań modlitewnych wczesnym rankiem w meczetach, na otwartych polach, w parkach i na głównych ulicach, ten rok będzie dyskretnym wydarzeniem w poszczególnych domach ze względu na dystans społeczny spowodowany pandemią Covid-19.  Wirtualne spotkania oraz telefony będą wykonywane do przyjaciół i rodziny z prośbą o przebaczenie.

Po porannych modlitwach ludzie odwiedzają bliskich członków rodziny, prosząc o przebaczenie, podczas których podaje się jedzenie, napoje, ciastka lub przekąski.

  • Mudik, którego nie ma w tym roku – mudik znany również jako Pulang Kampung, to powrót ludzi, głównie migrujących za chlebem do swojego rodzinnego miasta lub wioski podczas głównych świąt, głównie Idul Fitri. Motywacją stojącą za tradycją powrotu do domu jest odwiedzanie rodziny, a zwłaszcza rodziców.

Rząd surowo zabrania ludziom przeprowadzania w tym roku powrotów do domu podczas Eid, aby zapobiec przenoszeniu wirusa Covid-19. Zakaz ten dotyczy środków transportu lądowego, morskiego i powietrznego. Ponadto rząd przyjął również przepisy dotyczące zakazu obsługi wszystkich rodzajów transportu lądowego, morskiego, powietrznego i kolejowego w dniach 6-17 maja 2021 r.

Oto różne tradycje związane z Idul Fitri w Indonezji:

Bingkisan Lebaran lub Parcels – to prezenty wręczane muzułmanom przez współpracowników lub współpracowników w tygodniu poprzedzającym Idul Fitri. Zazwyczaj są ułożone w koszyku z rattanu lub drewna i zawierają żywność, drobny sprzęt AGD lub przekąski

Ketupat – to placek ryżowy zawinięty w osłonkę w kształcie rombu z młodych liści kokosa. Zwykle ketupat podawany jest z różnymi towarzyszącymi daniami i warzywami, takimi jak Opor Ayam, Sayur Santan czy Sambel Goreng.

Sungkem – to jawajski zwyczaj proszenia o przebaczenie w Idul Fitri, co jest dowodem szacunku, jaki młodzi ludzie okazują starszym członkom rodzin. Młody człowiek klęka, pochyla głowę do kolan starszych i prosi o przebaczenie.

  • Takbiran – to celebracja modlitewna wieczorem ostatniego dnia Ramadanu, zwiastująca święto Idul Fitri. Chwała Allahowi pieśni, w bębny biją bez końca; tańce, pieśni, modlitwy religijne i kazania są publicznie wyrażane z entuzjazmem i uwielbieniem.
  • Zakat – obowiązkowy podatek dla ubogich płacony przez muzułmanów w okresie Idul Fitri. Zakat powinien wynosić 2,5% dochodu, w zależności od charakteru prezentu. Zakat jest opłacany organizacjom charytatywnym, grupom sąsiedzkim lub poprzez bezpośrednią dystrybucję do biednych i potrzebujących w sąsiedztwie.

Salam tempel – to termin używany do określenia podarunków pieniężnych przekazywanych przez dorosłych dzieciom w ich rodzinach i sąsiedztwie. Zwykle 5000, 10000 Rp lub więcej jest umieszczanych w małej kopercie. Wyjątkową cechą Salam Tempel jest to, że przekazane pieniądze to zazwyczaj „nowe” pieniądze, prosto z banku.

  • Kartu Lebaran – to kartki z życzeniami, które ludzie zwykle wysyłali do muzułmańskich przyjaciół (niezależnie od tego, czy sami są muzułmanami, czy nie). Artyści kaligrafii projektują niestandardowe karty dla klientów na chodnikach w pobliżu urzędów pocztowych i głównych obszarów rynkowych.
  • Halal bihalal – to spotkanie, na którym pracownicy firmy, przyjaciele, koledzy lub członkowie organizacji zbierają się, aby podzielić się posiłkiem i poprosić się nawzajem o przebaczenie. Do udziału w spotkaniu często zapraszani są także niemuzułmanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.