Dziś Dzień Niepodległości Indonezji! Indonesia Raya, merdeka, merdeka!

To właśnie dziś obchodzimy Dzień Niepodległości Indonezji. W tym roku to 76. rocznica uzyskania niepodległości. Obchodzone zawsze 17 sierpnia, największe święto narodowe Indonezji upamiętnia deklarację niepodległości Indonezji od Holandii w 1945 roku.

Dzień Niepodległości Indonezji w języku indonezyjskim formalnie znany jako Hari Ulang Tahun Kemerdekaan Republik Indonezja, w skrócie „HUT RI” lub po prostu Hari Kemerdekaan i potocznie określany przez ludzi jako Tujuhbelasan , co oznacza „siedemnasty”) jest świętem narodowym w Indonezji upamiętniającym rocznicę Proklamacji Niepodległości Indonezji w dniu 17 sierpnia 1945 r. Został ogłoszone świętem narodowym na mocy dekretu rządowego z 1946 r.

Jak obchodzony jest Dzień Niepodległości Indonezji?

To święto narodowe obchodzone jest w całej Indonezji z paradami, spotkaniami społeczności, imprezami sportowymi z udziałem dorosłych i dzieci, takimi jak wyścigi w workach, oraz mnóstwem festiwali kulturalnych i artystycznych.

Tradycje obejmują również jedzenie indonezyjskich krakersów (znanych jako „krupuk”) lub owoców wiszących na sznurku i wspinanie się na drzewo pinang, aby sięgnąć po nagrodę.

W całym kraju odbywają się ceremonie i uroczystości z okazji tego święta narodowego, w tym ceremonia podnoszenia flagi przeprowadzana w całym kraju i w indonezyjskich placówkach dyplomatycznych za granicą, konkursy społeczności lokalnych, parady patriotyczne i kulturalne. Specjalne rabaty są oferowane przez różne centra handlowe lub firmy. 16 sierpnia, dzień przed dniem niepodległości, prezydent Indonezji przemawia do narodu na Ludowym Zgromadzeniu Konsultacyjnym.

17 sierpnia o godz. 10.00 czasu zachodnioindonezyjskiego wszystkie indonezyjskie stacje telewizyjne transmitują na żywo z Pałacu Merdeka w Dżakarcie Narodową Ceremonię Dnia Niepodległości . A wcześniej rano o 7 rano czasu lokalnego miasta i regencje w całej Indonezji przeprowadzają ceremonię podniesienia flagi w swoich ratuszach . Przez cały sierpień ulice, miejsca publiczne i transport publiczny wypełnione są nacjonalistycznymi i patriotycznymi dekoracjami i sztuką zdominowaną przez czerwono-biały kolor symbolizujący flagę narodową Indonezji .

Konkursy z okazji Dnia Niepodległości

Dzień Niepodległości wypełniony jest radosnymi konkursami społecznościowymi organizowanymi przez miejscowości w całym kraju (lokalnie znane jako lomba tujuhbelasan, co oznacza „zawody z okazji Dnia Niepodległości”). Po porannej ceremonii podniesienia flagi narodowej, po południu ludzie zazwyczaj uczestniczą w takich zajęciach. Niektórzy organizują te zawody kilka dni lub tygodni po 17 sierpnia, zwykle organizując je w weekend.

Tradycyjne gry i konkursy organizowane zwykle z okazji Dnia Niepodległości to:

 • Krupuk – wyścig jedzenia indonezyjskich krakersów
 • Panjat pinang , to słynna gra z okazji Dnia Niepodległości, prowadzona zwykle w wioskach lub społecznościach w całym kraju. Gra odbywa się za pomocą wysmarowanego słupka: na samej górze kładąc lub przyczepiając cenne nagrody, uczestnicy muszą wspiąć się na słup, aby je zdobyć.
 • Marsz społeczności , znany lokalnie jako Gerak Jalan, odbywa się, podczas którego uczestnicy noszą unikalne mundury i maszerują w zsynchronizowany sposób. Odbywa się to w celu rywalizacji między członkami sąsiedztwa i zwykle uczestniczą w nim dorośli.
 • W karnawale rowerowym, znanym lokalnie jako Sepeda hias, biorą udział dzieci jeżdżące na rowerach udekorowanych czerwono-białymi motywami Święta Niepodległości, a zwycięzca zostanie ogłoszony jako najlepiej udekorowany rower.
 • Marmur w wyścigu łyżek
 • Wyścig workowy
 • Wędkarstwo butelkowe
 • Wyścig drewnianych chodaków
 • Krzesło muzyczne lub walka o siedzenia
 • Przeciąganie liny
 • Gryzienie monet
 • Walka na poduszki
 • Uderzenie z zawiązanymi oczami w słoik kendi z terakoty, podobnie z piñata
 • Pęknięcie balonu
 • Taniec balonowy
 • Poszukiwanie monet w mące
 • Pomarańczowy taniec
 • Wkładanie nici do igiełki
 • Konkurs kolorowania
 • Łapanie węgorzy

Plemię Sasak wykonuje taniec wojenny pochodzący z Małych Wysp Sundajskich Zachodnich upamiętniający dzień niepodległości.

Indonezja była kolonią holenderską przez ponad 300 lat, kiedy grupa rewolucjonistów ogłosiła niepodległość 17 sierpnia 1945 roku.

Indonezyjczycy potrzebowali czterech lat dyplomacji i walki zbrojnej, zanim ich niepodległość została formalnie przyznana przez królową Holandii Julianę.

Pomimo przyznania niepodległości w 1945 roku, dopiero w 2005 roku Holandia zadeklarowała, że ​​zdecydowała się przyjąć datę 17 sierpnia 1945 roku jako datę niepodległości Indonezji.

Indonezja to archipelag ponad 17 000 wysp. Jest czwartym najludniejszym krajem na świecie. Ponad połowa ludności Indonezji mieszka na Jawie, co czyni ją najbardziej zaludnioną wyspą na świecie.

17 sierpnia hymn Indonezji rozbrzmiewa w całym kraju

Tego dnia w 1945 roku Sukarno i Mohammad Hatta ogłosili niepodległość Indonezji, rozpalając indonezyjską rewolucję narodową przeciwko imperium holenderskiemu. Oto raport Movietone na temat sytuacji nieco później w tym właśnie roku.

Batavia na Jawie stała się centrum indonezyjskiego ruchu nacjonalistycznego, któremu przewodził dr Sukarno. Spotkania w wielu miejscach wzywały ludzi do zjednoczenia się przeciwko Holendrom i ich sojusznikom.


Zobacz koniecznie:

– Wyjątkowe wariacje gitarowe przygotowane specjalnie na Dzień Niepodległości Indonezji. Pierwsze takie w Polsce!
– patriotyczny utwór „Tanah Airku”

3 thoughts on “Dziś Dzień Niepodległości Indonezji! Indonesia Raya, merdeka, merdeka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.