Ciekawostki

Indonezja jest niezwykle ciekawym krajem. Chcąc jeszcze bardziej przybliżyć kraj i jego mieszkańców stworzyliśmy sekcję „Ciekawostki”. W tym dziale znajdziecie Państwo ważne i ciekawe informacje związane z Indonezją oraz życiem Indonezyjczyków. Dział będzie sukcesywnie poszerzany o nowe wiadomości.

Naj… naj… naj…

Najlepszym czasem na surfowanie jest okres od kwietnia do września (pora sucha).

Najpopularniejszym miejscem do nurkowania są trzy wyspy otoczone rafą koralową: Gili Air, Gili Trawangan i Gili Meno. Płytkie, spokojne, nieskazitelnie czyste  wody zamieszkują bajecznie kolorowe, egzotyczne ryby oraz rozmaite stworzenia morskie…takich miejsc jest w wodach wokół Indonezji wiele. To tutaj  znajduje się  15% światowych zasobów raf koralowych. To prawdziwy raj dla osób pragnących nurkować z maską lub akwalungiem.

Najłatwiej dostępne jaskinie znajdują się na Jawie.

Najdłuższą jaskinią w kraju jest Luweng Jaran, odkryta przez Australijczyków.

Pod górą Sewu są przejścia liczące ponad 20 kilometrów!

Najdłuższa podziemna rzeka na południowej półkuli przepływa przez jaskinię Gua Barat (blisko Oceanu Indyjskiego).

Najsławniejsze jaskinie znajdują się na Irian Jaya.

Najbardziej rozpowszechniony na świecie niebieski barwnik, indygo, jest otrzymywany z rośliny Indigofera tinctoria, pochodzącej z Indonezji. Dokładny sposób jego otrzymywania był kiedyś pilnie strzeżoną tajemnicą.

Najbardziej znana tkanina pochodząca z Indonezji to batik, zwłaszcza batik jawajski, uważany za najznakomitszy na świecie. Nigdzie jego produkcja nie osiągnęła tak wysokiego poziomu. Wytwarzanie i noszenie batiku jest dziś źródłem dumy narodowej. Każdy rejon Jawy ma swój, niepowtarzalny wzór i kolorystykę batiku (na zdj. Bill Gates, założyciel Microsoft’u w koszuli z batiku).

Najpiękniejsze etniczne tekstylia wyrabiane ręcznie można kupić na Sumbie (Zachodnia i Wschodnia Nusatenggara), choć artystyczne rzemiosło kwitnie we wszystkich regionach kraju.

Najważniejsze pozycje na liście zakupów – pamiątek, to: batik, porcelana, współczesne lub tradycyjne rzeźby z drewna, wyroby ceramiczne, filigranowa biżuteria, lalki, etniczne meble, ubrania, przyprawy, kawa i herbata.

Najważniejsze produkty wykorzystywane w indonezyjskiej kuchni to ryż, orzechy kokosowe, banany, orzeszki ziemne i soja. Trudno znaleźć danie, które nie zawierałoby przynajmniej jednego z nich. Warto wiedzieć, że ryż (nasi) występuje w kilku odmianach ( ryż biały, biały klejący się, czarny klejący się, czerwony).

Najdroższa kawa na świecie to indonezyjska kopi luwak. Sposób jej pozyskiwania jest niezwykły – ziarna kawy wydobywa się z… odchodów pewnego zwierzątka – nazywa się ono łaskuna muzanga (cyweta, na zdjęciu). Owoce kawowca po przejściu przez jego przewód pokarmowy, są nadtrawione i lekko sfermentowane. Po oczyszczeniu i wyprażeniu otrzymuje się napar o wspaniałym smaku, zapachu i mocy. Kilogram kopi luwak kosztuje ok. 1000 euro!

Największym krajem wyspiarskim świata jest Indonezja!

Najbardziej podobna do polskiej flagi narodowej, spośród wszystkich państw światajest flaga Indonezji, która różni się tylko układem barw (pas czerwieni biegnie ponad pasem bieli).

Najniezwyklejszą grupą ludzi jest… Indonezja! Kraj ten zamieszkuje ponad 200 grup etnicznych porozumiewających się w ponad 300 językach!

Najwyżej zamieszkałym rejonem na Jawie jest płaskowyż Dieng. To miejsce ma dla Jawajczyków znaczenie mistyczne.

Największa na świecie świątynia buddyjska to potężny Borobudur, wzniesiony w IX wieku. Świątynia znajduje się  niedaleko Yogyakarty.

Najstarsze świątynie hinduistyczne (z VII wieku) odnajdziemy  w rejonie Jawy Środkowej, na płaskowyżu Dieng.

Najbardziej znanym zespołem świątyń hinduistycznych jest Prambanan wybudowany w IX wieku. Trzy świątynie przestawiają hinduistyczną, boską triadę: Brahmę, Wisznu i Śiwę. Od maja do października, przy każdej pełni księżyca, można uczestniczyć w niezwykłych widowiskach ilustrujących epos Ramayana.

Najpiękniejsze meczety w Indonezji to Wielki Meczet w Banda Aceh i Meczet Istiqlal w Jakarcie.

Najwyższy poziom artystyczny prezentują sztuki sceniczne na Jawie i Bali, gdzie od wieków stanowiły dworską rozrywkę inspirowaną klasycznymi hinduskimi eposami (Ramayaną i Mahabharatą).

Najpopularniejsze widowisko turystyczne na Bali to sławny „małpi taniec” – kecak. Wykonuje go około stu  mężczyzn.

Najsławniejszym wulkanem Indonezji jest Krakatau, który znajduje się w cieśninie Sunda (między Sumatrą i Jawą). Popioły pochodzące z jego eksplozji (która miała miejsce w 1883 roku), doleciały aż do Europy!

Najciekawszym miejscem północnej części Sumatry jest jezioro Toba o długości … 100 kilometrów! Jest to największe jezioro w Południowo-Wschodniej Azji i jedno z najgłębszych i najwyżej położonych na całym świecie! Wyspa Samosie, położona na tym akwenie, dorównuje wielkością Singapurowi.

Najsłynniejsi przedstawiciele fauny wysp indonezyjskich to: warany z wyspy Komodo, nosorożce jawajskie, unikalne czarne makaki, dzioborożce celebeskie, rajskie ptaki z wysp Maluku i Irian Jaya, papugi, gigantyczne żółwie, tygrysy, orangutany, delfiny, kangury drzewne, wyraki.

Najprawdopodobniej jedynym, żyjącym krewniakiem dinozaurów jest waran z wyspy Komodo. Turyści odwiedzający rezerwat, mogą podglądać życie tych wyjątkowych gadów.

Najlepszą porą roku dla urządzenia spływów kajakowych jest pora deszczowa. Trwa ona od października do kwietnia.

Najlepsze fale do surfowania znajdują się w Indonezji. Godne polecenia są zwłaszcza brzegi Sumatry, Jawy, Bali, Lombok, Sumbawy, Flores.

Najbardziej typowy rodzaj muzyki wykonywany jest przez zespół gamelan – muzycy posługują się  różnymi instrumentami. Zwykle są to: bambusowy flet, rodzaj dwustrunowej  lutni, drewniane bębny, gongi, metalofony, ksylofony i cytry.

Najstarsze na świecie dżungle i lasy tropikalne znajdują się w południowej części wyspy Sulawesi.