Moja-Indonezja.pl

Rząd Indonezji zakazuje przymusowego ubierania się w stroje religijne w szkołach

Rząd Indonezji zakazał szkołom publicznym wprowadzania obowiązkowego stroju religijnego po głośnej historii o chrześcijańskiej uczennicy zmuszanej do noszenia chusty na zajęciach.

16-letnia dziewczynka chodziła do szkoły, w której obowiązywała zasada, że ​​wszyscy uczniowie muszą nosić muzułmańskie chusty.

Kwestia ta przyciągnęła uwagę całego kraju w ostatnich tygodniach po tym, jak uczennica z chrześcijańskiej rodziny uczęszczająca do szkoły zawodowej w Padang została wielokrotnie poproszona o noszenie muzułmańskiej chusty na zajęciach w styczniu.

Odmówiła, a jej rodzice zostali wezwani, aby porozmawiać z urzędnikami szkolnymi.
Jej rodzice potajemnie sfilmowali wideo ze spotkania i opublikowali je w mediach społecznościowych, co wywołało reakcję w Internecie.

W filmie urzędnik podkreślił, że w szkole obowiązuje zasada, zgodnie z którą wszystkie uczennice, w tym niemuzułmanki, muszą nosić chustę zgodnie z zasadami szkoły.

„Niemal każdego dnia wzywano moją córkę, aby nie nosiła chusty, a jej odpowiedź brzmi, że nie jest muzułmanką” – powiedział Elianu Hia, ojciec dziewczynki, w wywiadzie dla BBC News Indonesia.

Dyrektor szkoły przeprosił na konferencji prasowej i powiedział, że uczennica będzie mogła ubierać się zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi.

Podczas konferencji prasowej na temat dekretu w środę, minister ds. Religii Yaqut Cholil Qoumas powiedział: „Religie nie sprzyjają konfliktom, ani też nie usprawiedliwiają niesprawiedliwego działania przeciwko tym, którzy są inni”.


Warto dodać, że rząd dał szkołom 30 dni na odwołanie wszelkich istniejących przepisów.

Indonezja, kraj z większością muzułmańską, oficjalnie uznaje inne religie. Ale rosną obawy związane z rosnącą nietolerancją religijną.

Zakaz został podpisany dekretem w środę, a szkoły, które go nie przestrzegają, mogą zostać objęte sankcjami.

Minister Edukacji i Kultury Indonezji, Nadiem Makarim, powiedział, że wybór noszenia stroju religijnego jest „prawem jednostki… to nie jest decyzja szkoły”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *